Ara Ararauna


Szanowni Państwo.
Hodowlą papug zajmowaliśmy się przeszło 20 lat. Na początku były to mniejsze papugi, a z czasem zaczęły pojawiać się te "większe". Obcowanie z papugami sprawia nam niezwykłą radość, niestety z różnych przyczyn, po latach zakończyliśmy już działalność hodowlaną. Pozostało nam wiele archiwalnych zdjęć, które mogą Państwo obejrzeć poniżej.


Przykro nam, ale nie zajmujemy się już hodowlą papug. Przedstawione zdjęcia są zdjęciami archiwalnymi.

Służymy pomocą pod numerem stacjonarnym:
34 363 59 71 lub komórkowym: +48 607 951 416
a także pod adresem e-mail: biuro@hodowlapapug.pl

Ara Ararauna

Ara Ararauna.

Papuga ta jest jedną z największych Ar, całkowita długość ciała wynosi do 90 cm. Jest dość popularnym ptakiem, który zachwyca swoim wielobarwnym upierzeniem. Głowa ubarwiona jest na kolor zielony, kark, skrzydła , a także zewnętrzna część ogona jest  niebiesko- turkusowa. Brzuch, oraz wewnętrzna część ogona pokryte są żółtymi piórami. Jak u większości Ar, papuga posiada na części twarzowej biały płat, pokryty czarnymi piórkami. W momencie zdenerwowania, bądź podniecenia, nastrasza je. Posiada masywny dziób w kolorze czarnym, tęczówki jasno-żółte, nogi szare. Średni okres życia wynosi około 80 lat.

Występowanie: Ameryka Południowa, obszar od Argentyny po Panamę
z wyłączeniem Andów. Mieszkańcy lasów tropikalnych. Występują dość licznie.

Zwyczaje: Na terenach macierzystych często można spotkać je z arami glaucogularis. Podczas lotu wydają charakterystyczny krzyk, dzięki niemu utrzymują łączność między sobą. Z natury są bardzo ostrożne i nieufne. W hodowli powinny mieć zapewnione świeże gałęzie, liście, papuzie zabawki w przeciwnym razie będą narażone na nudę, stres.

Żywienie: Różnego rodzaju owoce (włącznie z owocami niektórych palm),nasiona, kwiaty, warzywa, nie pogardzą również niektórymi owadami i ich larwami. W warunkach hodowlanych podajemy jedzenie wzbogacone w składniki mineralne, oraz witaminy (zwłaszcza B i D). Oprócz mieszanki nasion, dietę możemy wzbogacić suszonymi krewetkami, jajkami, biszkoptami.

Rozmnażanie: Ze względu na duży zasięg  występowania tego gatunku, okres lęgowy następuje w różnych porach roku. Przeważnie samica składa od 2 do 4 jaj, które wysiaduje przez 27 dni. Młode rodzą się ślepe, pokryte delikatnym puchem. Po około 80- 90 dniach opuszczają gniazdo, jednak rodzice dokarmiają je do momentu pełnego usamodzielnienia. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 4 lat.